Bilişim sektöründe son zamanlarda yaptığımız işlerde hızlı ve güvenilir olmayı hedefleyerek her geçen gün daha emin adımlarla büyüyen bir firmayız. En çok önem verdiğimiz konu ise aldığımız işleri hakkıyla yapabilmektir.

(+90) 216 234 33 30

info@bilteq.com

İçerenköy Mh. Çetinkaya Sk. No:28/3 Ataşehir/İstanbul

Paylaş

(+90) 216 234 33 30

İçerenköy Mh. Çetinkaya Sk. No:28/3 Ataşehir/İstanbul

info@bilteq.com

 

YANGIN ALGILAMA

İHBAR SİSTEMLERİ

Yangın algılama ve ihbar sistemleri her türlü yapı, bina, tesis ve işletmelerde çıkabilecek yangınları daha başlangıç aşamasında tespit etmek, binada yaşayanları bu durumdan haberdar etmek, gerekli güvenlik birimlerine ve itfaiyeye haber vermek amacıyla kurulan hem can hem de mal korumaya yönelik sistemlerdir. Bütün güvenlik sistemleri önemli olmasına rağmen yangının bir binaya ve yaşayanlarına verebileceği zararlar düşünüldüğünde yangın algılamanın gerekliliği daha net anlaşılabilir.

Yangın algılama sistemleri, yürürlükteki yangından korunma yönetmeliklerine ve ilgili standartlara uygun olarak tasarlanmaktadır. Binalarda farklı ihtiyaçlara cevap verebilecek çok çeşitli uygulamalar yapılabilmektedir. Günümüzdeki teknolojik yapılaşmada yüksek binalar, fabrikalar, iş merkezleri, hastaneler ve insanların yoğun olarak bulunduğu binalarda yangın algılama sistemleri ile diğer güvenlik ve kontrol sistemleri arasında entegrasyon ihtiyacı ve seviyesi her geçen gün artmaktadır.

1 Adresli Yangın Sistemleri

Adresli yangın alarm sistemi, dedektör, switch, buton, siren gibi yangın alarm sistemi elemanlarının adreslenerek
yangın alarm paneline tanıtıldığı sistem türüdür. Adresli yangın alarm sistemi, olası bir yangın tehlikesinde hangi noktadaki hangi elemanın alarm verdiğini göstererek tehlikenin yerinin tam ve hızlı olarak öğrenilmesine imkan sağlar.

Daha çok büyük fabrika ve tesislerde sıklıkla kullanılan adresli yangın sistemlerinde, konvansiyonel sistemlerin
aksine yangın elemanları panele loop ile bağlanır. Bu loop’un iki ucu yangın alarm paneline bağlanır. Böylece her hangi bir uçta bağlantı kesintisi olsa dahi elemanlar hala panele bağlı kalır.

Adresli yangın sistemleri performans, yanlış alarmların önlenmesi, düşük kablolama maliyeti, her elemanın ayrı ayrı programlanabilmesi, hızlı yangın noktası tespiti gibi özellikleriyle konvansiyonel yangın alarm sistemlerinden ayrılır.

2 Konvansiyonel Yangın Sistemleri

Konvansiyonel yangın alarm sisteminde, adresli sistemlerin aksine bölgeler (zone) kullanılır. Bir yangın durumunda yangının hangi bölgede olduğunu öğrenebilirsiniz. Daha çok küçük işletmelerde tercih edilen sistemlerdir. Yangının tam olarak hangi noktada olduğu, hangi yangın elemanının neden alarm verdiği gibi detaylı bilgiler için adresli yangın alarm sistemleri kullanılmaktadır. Konvansiyonel yangın sistemleri fiyatları projeye, kullanılan sistemin büyüklüğüne ve sisteme göre değişiklik göstermektedir. Fiyat bilgisi için lütfen iletişime geçiniz.

3 Yangın Dedektörleri

Yangın dedektörleri, takılı olduğu alanlardaki ani ısı değişiklikleri, duman oluşumu, alev ve kıvılcım oluşumu gibi değişiklikleri algılayan ve bunları yangın alarm paneline sinyal olarak gönderen gelişmiş cihazlardır. İhtiyaca ve ortamın şartlarına göre duman dedektörü, ısı dedektörü, alev ve kıvılcım dedektörü, beam dedektör gibi farklı yangın dedektörleri kullanılabilir. Yangın dedektörleri, özellikle duman dedektörleri, standart bir yangın algılama sisteminin vazgeçilmez parçalarıdır. Duman dedektörü fiyatları (genel olarak yangın dedektörü fiyatları) kullanılan dedektörün özelliklerine, türüne ve markasına göre değişiklik göstermektedir.

4 Karbonmonoksit (CO) Sistemleri

Karbonmonoksit gazı renksiz, tatsız, kokusuz, yanıcı, zehirli bir gazdır. Duvarlardan bile sızabilir. Vücuda solunum yolu ile girer. Karbonmonoksit vücutta parçalanmaz, solunum yoluyla dışarı atılır. Karbonmonoksit zehirlenmeleri sıklıkla kapalı bir ortamda meydana gelen yanma sırasında olur (bacası çekmeyen şofben, soba, ocak gibi) ayrıca karbonmonoksidin kullanıldığı veya üretildiği iş kollarında da meydana gelebilir. Solunum zehiri olan karbonmonoksitle meydana gelen zehirlenmelerde kısa süre içerisinde tıbbi müdahele yapılmazsa, zehirlenemeler ölümle sonlanabilir.

Karbonmonoksit (CO) Alarm Cihazı;

Renksiz, tatsız, kokusuz, yanıcı, zehirli bir gaz olan ve “sessiz katil” olarak bilinen karbonmonoksit gazını tespit etmek çok zor olduğu için uzmanlar tarafından karbonmonoksit dedektörü üretilmiştir. Karbonmonoksit (CO) Alarm cihazı gazı tespit ederek kullanıcıları bilgilendirir.

5 Kıvılcım (Spark) Algılama Sistemleri

Pnömatik taşıma ve havalı filtrasyon kullanılan üretim sistemlerinde toz yangını ve patlama riski vardır. Çoğu üretim makinesi kolayca kıvılcım üretebilir ve bu kıvılcımlar pnömatik yolla patlayıcı maddeler olan odun talaşı, tozlar vb. cisimlere doğru taşınır. Filtrelere, silolara veya toz kolektörüne giren kıvılcım, yangın veya patlamaya sebep olabilir. Bunun sonucunda ise büyük maddi zararlar, uzun süreli durmalar ve en önemlisi hayati kayıplar oluşabilir.

Kıvılcım algılama sistemiyle, kıvılcımlar özel detektörler ile algılanır. Detektörlerin panele sinyal gönderdikten sonra, flat nozullar sayesinde pnömatik hat tamamen korunur ve kıvılcım filtrelere ve toz kolektörlerine gelmeden, böylece büyük yangın ve patlamalar oluşmadan söndürülür.